Dünyanın En Ucuz İnterneti Hangi Ülkede?

Günümüzde web artık hayatımızın eğer olmazsa olmazı. İnternet artık yalnız bazı bilgilere ulaşabildiğimiz ya da boş zamanımızı geçirdiğimiz bir mecra olmaktan oldukça uzakta. Bilhassa son dönemde yaşanmış olan pandemi ile beraber uzaktan emek verme da artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Türkiye ilk 20’de kendisine yer buldu

İlk yıllarda yalnız bilgisayar üstünden ulaşabildiğimiz web artık cep telefonumuzda da bizlerle beraber. Derhal her insanın telefonunda bir web paketi bulunuyor. Bu sayede iletişim, toplumsal medyada dolaşma ve birçok değişik şeyi telefonumuz yardımıyla çözebiliyoruz. Peki telefon internetine ne kadar ödüyoruz?

Türkiye’nin en süratli web sağlayıcısı belli oldu

Speedtest platformu, ülkemizdeki web sağlayıcıları hakkında rapor yayınladı. İşte Türkiye’nin en süratli web sağlayıcısı..

Cable.co.uk bir araştırma yapmış ve bu probleminin yanıtını bizlere sunuyor. Buna bakılırsa en ucuz web hangi ülke tarafınca kullanılıyor belli oldu. Neredeyse tüm ülkelerin küresel mobil cihazlarda web için ne kadar ödediği listede içeriyor. Sunulan raporda 233 ülke 1 GB’lık mobil veri başına maliyet sıralamasında karşı karşıya geliyor.

Buna bakılırsa İsrail, 1 GB başına ödenen 0.04 dolar ile en ucuz web kullanan ülke konumunda. İsrail’i İtalya 0.12 dolar ile izliyor. San Marino ise 0.14 dolarlık GB başına ücret ile üçüncü oluyor. Fiji Adaları, Hindistan, Kırgızistan, Fransa, Moldova, Uruguay ve Nepal ise ilk 10’u tamamlayan ülkeler oluyor.

Sıralamada Türkiye ise kendisine 18. sırada yer buluyor. Meydana getirilen rapora bakılırsa Türkiye’de 1 GB başına internete ödenen ücret 0.39 dolar. Bu da ortalama olarak bugünkü döviz kuru ile 6.96 lira yapıyor. Türkiye’nin bu sıralamada ilk 20’ye girmiş olmasına açıkçası şaşırdık.

Öteki taraftan ABD’nin 1 GB başına 5.62 dolarlık mobil web maliyeti ile 202. sırada olması bir öteki şaşkınlık sebebi. Cenup Koreliler ise 1 GB için 12.55 dolar ödemek zorunda. Ülke bu web tutarı ile sadece 224. sırada içeriyor. Teknolojileri ile meşhur bir öteki ülke olan Japonya’nın 3.85 dolarlık ücret ile 182. bulunduğunu da belirtelim. Almanya da ise 1 GB için ödenen averaj ücret 2.67 dolar.

Ülkelerdeki mobil web ödemeleri bu şekilde içeriyor. Daha detaylı informasyon için buraya tıklayabilirsiniz. Peki siz Türkiye’deki web ücretleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi