Döküm Tava ve Tencere Nasıl Kullanılır ?

Üretiminde hiçbir katkı madde kullanılmayan döküm tavalar sıhhat için tavsiye ediliyor. Peki döküm tencere tutarları iyi mi? Döküm tencere kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Döküm tencere iyi mi temizlenir? İşte döküm tencere hakkında detaylar…

Doğru kullanıldığında döküm tavalar daha leziz yiyecek pişirmeye yarar. Döküm tavalar imalatında hiçbir katkı maddesi kullanılmadığı için tamamen doğaldır. Döküm tencere kullanırken nelere dikkat edilmeli? Döküm tencere tutarları ne kadar? Döküm tencere iyi mi temizlenir? İşte döküm tencere hakkında bilinmesi gerekenler…

Döküm tencere nasıl kullanılır?

Döküm tencere ve tencereler emaye kaplı ve kaplamasız olarak ikiye ayrılır. Emaye kaplı döküm tavaları düzgüsel tencere kullanımına uyarak kullanabilirsiniz. Sadece kaplamasız olan döküm tencere ve tavalar, kaplamalı olanlara göre kullanımı daha zor olsa gerek ve daha azca dayanıklılık gösterir. Kaplamasız döküm tavaları kullanmadan ilkin ”seasoning” işlemi yapılmaktadır. Bu işlem sebebiyle kaplamasız döküm tavalar, daha sıhhatli, uzun ömürlü ve güvenlikli hale gelir.

Döküm tencere fırında kullanılır mı?

Döküm tencere ve tencereler ocakta kullanıldığı şeklinde fırında da kullanılabilir. Sadece döküm dalgalar mikrodalgada kullanım için uygun görülmemektedir.

Naturel olan döküm tavalarda soteleme, kavurma, kızartma şeklinde tüm pişirme şekilleri ile yiyecek pişirilebilir. Döküm tavalarda daha oldukça et tercih edilse de istediğiniz ürünlerle yiyecek pişirebilirsiniz.

Döküm tencere nasıl temizlenir?

Döküm tavalarınızı temizlemek için bulaşık makinesi kullanmak zarar verecektir. Döküm tavaların temizliği bulaşık makinesinde yapılmamaktadır.

Döküm tencere temizliği için elde yıkamanız ve sıvı sabunla yıkayıp iyice durulamanız, peşinden havlu peçete ile silmeniz paslanma tehlikesini ortadan kaldıracaktır.

Yemeklerinizi piştikten sonra tavanızın üstündeki büyük parçaları peçete ile alın.

Geriye kalan kalıntılar ve yağ tabakası için tavanıza bir parmak genişliğinde sıcak su koyup tekrardan ocakta ısıtın.

Su kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonrasında silikon yada tahta bir kaşıkla lekeleri güzelce kazıyın.

Kaynayan su lekeleri yumuşatacağı için bu işlemi oldukça kolay bir halde halledeceksiniz.

Ondan sonra tavanızı ocaktan alın ve üstündeki suyu ve tortuyu boşaltın.

Eğer hala birazcık kalıntı var ise, bulaşık süngerinin yumuşak kısmına oldukça azca sıvı sabun döküp -çok az- ovalayın ve durulayın.

Peşinden peçete ile kurulayın.

Döküm tavalarınızı çelik tencere ve tavalarla aynı yerde muhafaza etmeyin.

Döküm tencere tutarları ne kadar?

Döküm tencere tutarları imalatına, üretim tipine ve markasına göre değişmektedir. Alışveriş sitelerine yada satış mağazalarına bakarak döküm tencere tutarları hakkında data sahibi olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi