Zehir Hapı Yöntemi Nedir ?

Herkesin son dönemlerde oldukça sık duyduğu ”Zehir Hapı” yöntemini sizler için sitemizdeki bu yazımızda yazdık. Twitter ve Elon Musk arasında gerçekleşeceği iddia edilen satın alma işlemini iptal etmek adına yapılan bir yöntem olan Zehir Hapı yöntemini sizler için bu yazımızda ele aldık.

Geçtiğimiz günlerde 4 Nisan günü Twitter hisselerinin %9,2’sini satın alarak şirketin en büyük pay sahibi olan Elon Musk, resmen bilinmeyen nedenlerden dolayı yönetim kuruluna girmekten vazgeçmişti. Fakat dün, Twitter’ın mevcut düzenle gelişmeyeceğine vurgu yaparak şirketin tamamını 43 milyar dolara satın almak için resmi teklif sunmuştu.

  • Twitter bu istek karşısında zehir hapı yöntemini uygulayarak satın alma işlemini engellemek istiyor.

Söz konusu strateji, aslında istenmeyen devralma tekliflerini savuşturmak isteyen şirketler tarafından yaygın bir şekilde kullanıyor. Strateji, şirketin yeni hisse senetleri ile piyasayı doldurmasına veya potansiyel alıcı dışındaki mevcut hissedarların indirimli hisse satın almasına izin veriyor. Böylelikle hisse sahibinin tüm hisseleri satın alma teklifi daha pahalıya patlıyor. Elon Musk örneğinden gidersek; Musk, tüm şirketi hisse başına 54 dolardan satın almayı teklif etmişti. Fakat Twitter’ın piyasaya daha fazla hisse sunmasıyla Musk’ın cebinden çıkacak para, yeni piyasaya çıkan hisse başına 54 dolar daha artacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi