LGBT Ne Demektir?

Gündemin en çok merak edilen kelimeleri arasında yer alan “LGBT” hakkında merak edilenleri sizler için detaylı bir şekilde hazırladık. LGBT ne anlama geliyor ? LGBT renkleri ne anlama geliyor ? LGBT tarihi nedir ?

LGBT’nin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

“Cinsiyet”, “toplumsal cinsiyet” ve “cinsel yönelim” arasındaki fark gibi bazı temel terimleri ve kavramları bilmek, müttefik olmanın yollarıdır.

LGBT ” terimi teknik olarak lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender anlamına gelir. Hem cinsel yönelimi (LGB) hem de cinsiyet kimliğini (T) içerir. Ancak bazen kendini heteroseksüel (heteroseksüel) veya cisgender olarak tanımlamayan herkes için bir birleştirici terim olarak kullanılır. Bu nedenle terimin kapsadığı diğer cinsel ve cinsiyet kimliklerini bilmek önemlidir. Aşağıda, birkaç temel terim ve kavramı parçalıyoruz. Bunlar, cinsel yönelimin yanı sıra cinsiyet kimliği ve ifadesini tanımlamak için kullanılan birçok terimden sadece birkaçıdır.

Bir uyarı: Bu terimlerin hiçbirini başkalarına dayatmamaya dikkat edin. Başkalarının kendilerini gerçek benliklerine karşı güvende ve özgün hissettirecek şekilde tanımlamalarına izin verin.

Anahtar Terimleri ve Kavramları Bilin

Temel bilgilerle başlayalım: 

Cinsiyet — İnsanların doğuştan sahip oldukları, erkek veya kadın olarak etiketlenen genetik ve fiziksel vücut özellikleri.

İnterseks — Tipik “erkek” veya “dişi” tanımlarına uymayan üreme veya cinsel anatomiyle doğan insanlar.

Cinsel Yönelim — Başkalarına karşı romantik, duygusal ve/veya cinsel çekim.

Cinsiyet Kimliği – Erkek, kadın veya başka bir şey olmanın içsel hissi.

Cinsiyet İfadesi – Cinsiyeti başkalarına gösterme yolları, örneğin tavırlar, kıyafetler ve kişisel ilgi alanları gibi.

Sorgulama — Cinsel yönelimleri ve/veya cinsiyet kimlikleri konusunda emin olmayan kişiler.

Müttefik — LGBT kişilerin haklarını ve onurunu açıkça destekleyen ve onaylayan bir kişi veya kuruluş.

Lezbiyen/Gay — Romantik, duygusal ve/veya cinsel olarak aynı cinsiyete/cinsiyete ilgi duyan bireyler.

Biseksüel — Romantik, duygusal ve/veya cinsel olarak birden fazla cinsiyete/cinsiyete ilgi duyan kişiler.

Cisgender — Cinsiyet kimliği/ifadeleri doğumda kendilerine atanan cinsiyetle tipik olarak ilişkilendirilenlere benzer olan kişiler.

Transgender — Cinsiyet kimliği/ifadesi, doğumda kendilerine atanan cinsiyetle tipik olarak ilişkilendirilenden farklı olan bireyler.

Geçiş – Bireyler, doğumda kendilerine atanan cinsiyetle tipik olarak ilişkilendirilenden farklı olan gerçek cinsiyetlerini ifade etmeye başladıklarında. Geçiş dönemindeki bireyler, cinsiyet kimliklerini kıyafet, saç modeli ve makyaj/aksesuar değişiklikleri yoluyla ifade edebilir ve tıbbi veya cerrahi tedaviler alabilirler. [vi]

İki Ruh – Bazı Kızılderili toplulukları tarafından ve onlar için özel olarak yaratılmıştır. (a) cinsiyetlerini ve/veya cinsel yönelimlerini yerli, Batılı olmayan yollarla ifade eden ve/veya (b) kendilerini yerel bağlamda LGBTQI olarak tanımlayan Amerikan yerlileri .

Kaynak: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi