Kan Tahlilindeki BASO Nedir? Kaç Olmalı?

Hepimiz hastalıkların kontrolünde ilk olarak kan verip vücudumuzdaki zararlı etkenleri ve düşük olan değerleri göstermekteyiz. Bu yazımızda da kan değerleri için önemli ölçülerden biri olan ”Baso” değerini bu yazımızda ne olduğunu ve değeri kaç olmalıdır yazdık.

BASO Değeri Nedir?

İnsan vücudu kemik iliğinde üretilen lökosit yani beyaz kan hücrelerinin alt parametrelerinden biri bazofillerdir. Diğer yazılarımızda da beyaz kan hücrelerinden bahsetmiştik. 5 beyaz kan hücrelerinden biri bazofiller, vücudun zararlı mikroorganizmalara karşı savunmasından sorumlu olan hücrelerdir. Bağışıklık sisteminin, vücut sağlığını tehdit eden virüs, bakteri ve mantarlara karşı direnç sağlamak ve koruması için bazofiller aktif rol oynar. Bazofiller zararlı mikroorganizmaların vücut sistemlerine zarar vermesi ya da genel sağlık durumunu olumsuz etkilemesi gibi durumlarda bazofiller doğal bir savunma oluşturur. Bu nedenle kanda bulunan bazofil değerinin sağlıklı aralıkta olması, kişinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir insanda BASO değerleri düşük değerlerde seyreder. Vücut direncinin düşmesi, savunma mekanizmasının zayıflaması sonucunda kanda BASO yüksekliği görülür. Tam kan sayımına dahil olan parametrelerden biri olan BASO testi, beyaz kan hücreleri detaylı olarak incelenmesi için yapılır.

BASO Değeri Kaç Olmalıdır ?

BASO değeri, sağlıklı kişilerde normal değerler çok yüksek değildir. Sağlıklı bir insan vücudundaki toplam akyuvar sayısının, %0.4 ila %1’inibazofillerin oluşturması beklenir. Bu değer ise 200 hücre/mcL değerine denk gelir. Yani başka bir deyişle her bir mikrolitre kanın, 200’den daha az hemogram BASO içermesi gerekir. Kandaki BASO değerinin %0.4 oranından daha az olması, BASO düşüklüğü anlamına gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi